Styl industrialny idealnie pasuje do postprodukcyjnych przestrzeni o wysokich sufitach i ogromnych oknach. Wystarczy jednak trochę wyobraźni, wiedzy i wnętrzarskiego zacięcia, by odtworzyć postprodukcyjny klimat we właściwie każdym pomieszczeniu. Odpowiedni dobór mebli w stylu industrialnym ułatwi Ci to zadanie.

Modna inspiracja fabryką

wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych,  gdzie w połowie XX wieku, w wyniku recesji, rynek nieruchomości zasypały opuszczone zakłady produkcyjne.

 

Jak sama nazwa wskazuje, industrial inspirowany jest surowością dawnych fabryk i magazynów. Odsłonięte kable i rury, widoczne śruby, funkcjonalne i solidne wyposażenie to jego nieodłączne elementy. Charakterystyczny jest także niemal całkowity brak ścianek działowych. Jedno pomieszczenie potrafi pomieścić strefę wypoczynkową, kuchenną, jadalnianą i biuro.

 

Meble industrialne bezpośrednio korespondują z estetyką pofabrycznych przestrzeni, jednak są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem odnajdą się zarówno w salonie w stylu loft, jak i scandi czy glamour. Poznaj ich najważniejsze cechy.

Nacisk na najwyższej jakości materiały

Loftowy hoker barowy z siedziskiem skórzanymTrudno wskazać styl, który kładzie większy nacisk na materiał niż industrial. Beton, drewno, szkło, metal, cegła — w industrialnych wnętrzach wręcz eksponuje się surowce, a każdy z nich stanowi ważny element całej układanki.

 

Meble w stylu industrialnym również wykonane są najczęściej z naturalnych, wytrzymałych materiałów takich jak stal, lite drewno i kamień. W przypadku mebli tapicerowanych, jak na przykład industrialne hokery, sprawdzi się obicie ze skóry i wysokogatunkowych tkanin w neutralnych kolorach.

 

Prosta forma mebli w stylu industrialnym

Tu mniej znaczy więcej. Na próżno więc szukać wzorów czy wymyślnych ozdobników. Industrialne meble cechują czyste linie, minimalistyczny kształt oraz zazwyczaj spore gabaryty — dzięki temu sprawiają wrażenie ciężkich i solidnych. Idealnymi przykładami są:

Metalowy barek industrialny z drewnianym blatem i hokerami.

Jak widzisz, oszczędne w formie wyposażenie wciąż potrafi być eleganckie i wyrafinowane. Połączenie nowoczesnej estetyki i trwałych materiałów nadaje mu szlachetności.

Funkcjonalność przede wszystkim

Dobrze zaprojektowane wnętrze w stylu industrialnym jest tylko z pozoru proste — tak naprawdę skrywa wiele praktycznych rozwiązań. Wieszaki sufitowe pozwolą Ci zaoszczędzić cenną przestrzeń na podłodze. Kombinacja półek na loftowym regale pomieści mnóstwo książek i segregatorów. Hokery zajmują mniej miejsca niż tradycyjne krzesła, a ponadto możesz ukryć je pod blatem barowym, kiedy są nieużywane.

 

Estetyka zawsze idzie w parze z ergonomią. Industrialny mebel ma nie tylko dobrze wyglądać, ale też spełniać swoją funkcję. Nawet dekoracje w stylu loft nie są tylko dekoracjami, a każda z nich wpływa na komfort użytkowania przestrzeni.

Stonowana paleta barw

Kolorystyka mebli w stylu industrialnym, podobnie jak nowojorskim czy modern classic, bazuje na neutralnych barwach ziemi. W aranżacjach najczęściej można spotkać odcienie szarości i beżu, brąz, czerń, antracyt oraz terakotę.

 

Jeśli chcesz ożywić wystrój, wprowadź mocniejszy akcent kolorystyczny. W roli kontrastowej plamy sprawdzi się na przykład poduszka w odcieniu butelkowej zieleni czy taboret z cynamonową tapicerką.

Brak drzwiczek i szuflad w industrialnych meblach

Metalowa konsola z fornirem dębowym i ozdobami w stylu industrialnym.Przestrzeń w stylu loft można porównać do galerii sztuki, w której każdy domownik i gość ma szansę otaczać się pięknem. Tu meble mają za zadanie eksponować przedmioty, a nie je ukrywać.

 

Industrialny regał składa się wyłącznie z otwartych półek, a żadne drzwiczki czy szuflady nie kryją rzeczy przed wzrokiem ciekawskich. Przedmioty można też z dumą eksponować na blacie stylowej konsoli czy minimalistycznym wieszaku. Meble w stylu industrialnym tworzą nieograniczone możliwości aranżacyjne. A gdy wystrój Ci się znudzi, wystarczy zmienić ustawienie eksponatów.

Ponadczasowość

Meble w stylu loft nie bez powodu są uważane za jedne z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych. Wszystko za sprawą wspomnianej już prostej formy, neutralnej kolorystyki oraz użycia naturalnych materiałów.

Co więcej, takie meble pięknie się starzeją. Drewno, nawet kiedy będzie już znać upływ czasu, wciąż zachowa swoją szlachetność. Naturalna skóra z biegiem lat nabiera wyjątkowego charakteru. Każda rysa na metalowej konstrukcji nada wnętrzu nonszalancji oraz będzie nawiązywać do oryginalnego przemysłowego wyposażenia. Zakup mebli w stylu industrialnym to zatem inwestycja na lata.