Każde drewno można spalić, ale nie każde nadaje się do kominka. Jedno pali się wolno i stosunkowo stabilnie, podczas gdy inne spala się szybko, a wokół dymi i się kopci. Niewłaściwy dobór gatunku przekłada się na większą ilość potrzebnego opału w sezonie grzewczym — a to generuje straty finansowe. Sprawdź, jakie drewno do kominka pali się długo i oddaje przy tym dużo ciepła.
Dobre drewno do kominka, czyli jakie?
Kaloryczność drewna kominkowego, inaczej zwana wartością opałową, informuje o jego wydajności. Parametr ten wskazuje, ile energii można uzyskać przy spaleniu określonej masy drzewa. Im wskaźnik jest wyższy, tym więcej ciepła oddaje drewno.
Wartość energetyczna opału wyraźnie spada wraz ze wzrostem jego wilgotności. Świeże drewno nie osiąga wysokiej temperatury, kiepsko się pali i bardzo dymi. Dlatego przed zakupem drewna upewnij się, że zostało właściwie wysuszone, czyli poddane tzw. sezonowaniu. Proces ten polega na składowaniu szczap w przewiewnym miejscu przez minimum rok, a najlepiej dwa, w celu pozbycia się nadmiaru wilgoci.
Zaleca się, by poziom wilgotność opału oznaczonego jako „gotowy do użycia” wynosił 12 – 20%. Takie drewno jest suche w dotyku, ma charakterystyczne pęknięcia na końcach oraz luźną korę.
Możesz też zakupić mokre drewno z wyprzedzeniem i potem przechowywać je w odpowiednich warunkach przez sezon lub dwa. Najpierw sprawdź jednak zdolność do przesychania konkretnego gatunku. Od tego parametru zależy zalecana długość sezonowania.
Pamiętaj, że palenie mokrym drewnem w kominku jest nieefektywne — kopcenie zawsze wiąże się ze stratą ciepła. Ponadto przyczynia się do osadzania smoły na ściankach komina, co znacznie skraca jego żywotność i może prowadzić do awarii.
Czym najlepiej palić w kominku? Popularne gatunki
Drewno liściaste wykazuje wyższą kaloryczność od iglastego. Oznacza to, że jest twardsze, przez co spala się wolno i równomiernie, wytwarza dużo ciepła oraz wymaga rzadszego dokładania. Co więcej, dzięki mniejszej zawartości żywicy nie strzela oraz nie zanieczyszcza szyby i wylotu kominka.
Zatem jakie drewno do kominka wybrać — buk, brzozę, a może jesion? Otóż za najlepszy gatunek drewna opałowego uznaje się grab. Dobrze sprawdza się również szybkoschnące i łupliwe drewno dębowe, bukowe i jesionowe.
Zadowalające właściwości mają też drzewa owocowe, a szczególnie śliwa, jabłoń czy grusza. Dodatkowo spalaniu towarzyszy przyjemny zapach.
Wszystkie te gatunki doskonale sprawdzą się też do paleniska. Na otwartej przestrzeni w pierwszej fazie palenia możesz natomiast wykorzystać drewno iglaste, które łatwo płonie i przez to świetnie nadaje się na rozpałkę.
Do paleniska w ogrodzie, podobnie jak do kominka, stosuj wyłącznie drewno sezonowane. Suche kawałki idealnie utrzymują ogień oraz sprawiają, że rozpalenie ogniska jest łatwiejsze.
Ile kosztuje dobre drewno do kominka?
Wartość opałowa drewna bezpośrednio przekłada się na cenę. Najwięcej kosztuje więc kaloryczny grab. Zaraz za nim plasują się dąb, buk i jesion. Cena drewna może oczywiście różnić się w zależności od regionu i dostępności danego gatunku.
Na drewnie nie warto jednak oszczędzać. Inwestycja w dobrej jakości drzewo szybko się zwróci — ostatecznie zużyjesz mniej opału w ciągu sezonu oraz przedłużysz żywotność kominka.
Zakupu dokonaj najlepiej u sprawdzonego producenta lub bezpośrednio w nadleśnictwie.
Jak przechowywać drewno do kominka?
Wybór odpowiedniego drewna kominkowego to dopiero połowa sukcesu. Liczą się również warunki jego przechowywania.
Nie powinno się składować drewna w postaci całych bali, bo może butwieć w środku. Najlepiej kupić już połupane drewno lub od razu pociąć je na szczapy dostosowane do wymiarów kominka lub paleniska. Długość kawałków powinna wynosić 20-30 cm.
Do składowania drewna wybierz suche, przewiewne i zadaszone miejsce. Możesz przygotować samodzielną konstrukcję, ustawić drewutnię przy ścianie domu lub wygospodarować miejsce na drewno w altanie ogrodowej. Postaraj się ułożyć szczapy luźno i przynajmniej raz w roku przełożyć cały stos, aby zapobiec zawilgotnieniu.
Ciągłe donoszenie drewna do kominka może jednak okazać się uciążliwe, zwłaszcza zimą. Dlatego mały zapas drewna warto mieć zawsze pod ręką, by w mroźne wieczory szybko dorzucić do ognia.
W ofercie Sigma Design znajdziesz stylowe stojaki na drewno kominkowe, dzięki którym możesz przechowywać opał nawet na niewielkiej przestrzeni. Ustaw regał przy kominku, by dopełnić aranżację salonu i wprowadzić do wnętrza wyjątkowy, zimowy klimat. A gdy tylko zacznie się sezon grillowy, przenieś stojak na taras lub do ogrodu. Dzięki wykorzystaniu do produkcji wysokiej jakości stali nierdzewnej konstrukcja jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.