Letnie wieczory to coś, za czym tęsknimy przez pozostałą część roku. Te chwile wcale nie muszą być jednak tak krótkie i ulotne. Inwestując w funkcjonalne palenisko w ogrodzie, możesz przedłużyć klimat niekończącego się lata nawet do późnej jesieni.  

 

Takie palenisko nie tylko stanowi dodatkowe źródło ciepła oraz zdobi taras, ale też zabezpiecza go przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Dowiedz się, jak przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie i ciesz się sezonem tarasowym nawet o kilka miesięcy dłużej.

Palenisko w ogrodzie — powrót do korzeni w nowoczesnym stylu

Składane palenisko ogrodowe z blachy na ogrodzie. Producent Sigma Design.Długie letnie dni powoli przechodzą w chłodniejsze wieczory. Im późniejszy sezon, tym dłużej każdy przesiaduje na zewnątrz, starając się wycisnąć z letniej pogody, ile się da. Przychodzi jesień, a wraz z nią silniejszy wiatr i coraz niższe temperatury w nocy. 

 

Mając miejsce na ognisko w ogrodzie, nie musisz jeszcze chować mebli tarasowych. W końcu żywy ogień w kilku kwestiach nie ma sobie równych. Ogrzewa, oświetla, zbliża ludzi i zachęca ich do biesiadowania w kręgu do późnych godzin nocnych, śpiewając, jedząc, rozmawiając lub po prostu wpatrując się w płomienie.

 

Nic dziwnego, że architekci i designerzy, czerpiąc inspirację z pierwotnego doświadczenia ognia, postanowili przekuć je w nowoczesny produkt: palenisko. W ogrodzie, na tarasie czy w drewnianej altanie — ustaw je, gdziekolwiek zechcesz, a potem do woli przesuwaj konstrukcję w zależności od preferencji, pogody i charakteru spotkania. 

Stylowa dekoracja ogrodu

Metalowy stojak na drewno w stylu industrialnym na tarasie. Producent Sigma Design.Palenisko w ogrodzie, jako dodatkowe źródło ciepła, pozwala spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, z powodzeniem zastępując dodatkowe ogrzewacze tarasowe. 

 

Oprócz funkcji praktycznych wykazuje też wysokie walory estetyczne. Nowoczesna forma oraz masywna, stalowa konstrukcja — wartość estetyczną takiego paleniska doceni każdy wielbiciel współczesnego designu. Aby nadać aranżacji jeszcze więcej charakteru, możesz dokupić też industrialny stojak na drewno do kompletu.

Jak przygotować miejsce na ognisko w ogrodzie?

Marzysz o zewnętrznym kominku lub solidnym grillu, ale nie wiesz, jak je wykonać oraz umiejętnie wpasować w architekturę krajobrazu Twojego ogrodu? Gotowe palenisko to rozwiązanie dla Ciebie. 

 

Taka konstrukcja nie wymaga wcześniejszego przygotowania przestrzeni; wystarczy ustawić misę w docelowym miejscu i od razu można rozpalić ogień. 

 

Co ważne, współczesne palenisko jest stosunkowo niewielkich rozmiarów — pozwala więc wygospodarować miejsce na ognisko również w małym ogrodzie czy na tarasie. Dużą zaletą jest też jego mobilność. Misę można łatwo przesunąć i sprawnie przygotować miejsce pod palenisko w innym miejscu w ogrodzie. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 

Palenisko do grilla  spełnia wymagania przeciwpożarowe i pomaga utrzymać płomienie pod kontrolą. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zachować dystans od łatwopalnych przedmiotów jak ratanowe meble, obrus czy gałązki krzewów. 

Wygodny kąt jadalny w ogrodzie lub na tarasie

 

Skladane palenisko ogrodowe z blachy stalowej na trwniku. Producent Sigma Design.Ustawiając misę pod ognisko, miej na uwadze również kwestie praktyczne. Gdzie chcesz przygotowywać jedzenie? Na czym Ty i Twoi goście będziecie siedzieć, ogrzewając się przy ogniu? Gdzie będziecie jeść świeżo upieczone dania? Który punkt tarasu / ogrodu chcesz oświetlić blaskiem płomieni? 

 

Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zaplanować wygodną i funkcjonalną przestrzeń oraz dobrać dodatkowe wyposażenie. Być może przyda się na przykład metalowa pergola, która za dnia zapewni cień i pozwoli cieszyć się przygotowaniem posiłku na świeżym powietrzu. Praktycznym rozwiązaniem jest też nowoczesny stojak na drewno, który pomoże utrzymać porządek oraz szybko dorzucić kolejną porcję do ognia. 

Nie zapominaj przy tym, że mniej znaczy więcej i postaw wyłącznie na te akcesoria, które służą konkretnej funkcji. 

Palenisko — serce Twojego ogrodu

Jak widzisz, przygotowanie miejsca na ognisko wcale nie musi wymagać wiele planowania i wysiłku. Wystarczy wybrać solidny produkt, ustawić go na trawie czy tarasie i gotowe! 

 

Szybko zauważysz, jak palenisko w ogrodzie staje się towarzyskim centrum i sercem Twojej przydomowej przestrzeni. Podobnie jak stół jest sercem Twojego domu.