Palenisko do grilla to ozdoba, dzięki której stworzysz w ogrodzie niepowtarzalny, nowoczesny klimat. Z jednej strony stanowi niebanalny element wystroju, a z drugiej bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie dla miłośników grillowania oraz spędzania długich letnich wieczorów na świeżym powietrzu.

Paleniska różnią się kształtem, wielkością i materiałem, z którego zostały wykonane, ale łączy je jedno – oryginalny design. Jakie więc wybrać idealne dla siebie? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku – przeczytaj go i odkryj egzemplarz idealny do Twojego ogrodu.

Palenisko ogrodowe – co to jest i do czego służy?

Palenisko to rodzaj ozdobnego kosza lub dużej misy wykonanej z Kwadratowe palenisko do grilla z metalu, malowane farbą żaroodporną. Producent Sigma Designtrwałego materiału. Najpopularniejsze są stalowe i żeliwne, chociaż można spotkać również paleniska do grilla wykonane z betonu czy cegły.

Fani niebanalnego i nowoczesnego designu z pewnością docenią wizualny aspekt tego rozwiązania, ponieważ palenisko do grilla to niezwykle efektowna ozdoba na taras lub do ogrodu. Dobrze sprawdzi się jako źródło ciepła w chłodne wieczory oraz dodatkowe oświetlenie.

Przygotowanie paleniska w ogrodzie  to sprawdzony przepis na klimatyczny wieczór w gronie rodziny lub przyjaciół, a także możliwość przyrządzenia pysznej kolacji.

Jak wybrać palenisko do grilla?

Szukanie idealnego modelu zacznij od przeanalizowania kilku ważnych aspektów – zobacz jakich.

Waga – czy cięższe znaczy lepsze?

Odpowiednia waga to jedno z kluczowych kryteriów. Palenisko do grilla nie może być ani za lekkie, ani zbyt ciężkie. W pierwszym przypadku istnieje ryzyko przewrócenia przy mocniejszym podmuchu wiatru. Natomiast w drugim duży ciężar powoduje kłopoty z przenoszeniem paleniska.

 

Stalowe paleniska do grilla, dostępne w naszej ofercie, ważą około 15-20 kg. To optymalna waga, która z jednej strony gwarantuje stabilność, a z drugiej daje możliwość dowolnej i wygodnej aranżacji sprzętu w ogrodzie.

 

Pamiętaj, by odpowiednio przygotować miejsce na grilla w ogrodzie  – teren przeznaczony na palenisko ogrodowe znajdował się z dala od drzew, krzewów, a także miejsc zabaw dla dzieci. W okresie letnim dodatkowymi przeszkodami mogą być np. trampolina ogrodowa i basen.

Materiał – stalowe czy żeliwne palenisko do grilla?

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to materiał, z jakiego palenisko zostało wykonane. Przenośne egzemplarze najczęściej są stalowe lub żeliwne. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Na które się więc zdecydować?

Palenisko żeliwne

Żeliwne palenisko do grilla długo trzyma ciepło i jest bardzo wytrzymałe – przetrwa nawet trudne warunki atmosferyczne. Jest jednak małe “ale”. Ten typ palenisk dużo waży i potrzebuje sporo czasu, aby się rozgrzać. Świetną alternatywą są stalowe egzemplarze.

Palenisko stalowe

Stalowe modele palenisk ogrodowych dużo szybciej się nagrzewają i są lżejsze niż żeliwne. Ale niewłaściwie użytkowane, mogą ulec korozji. Wystarczy jednak odpowiednio o nie dbać, by cieszyć się idealnym wyglądem przez długie lata.

Stabilna konstrukcja paleniska do grilla – gwarancja bezpieczeństwa i udanej imprezy

Aby palenisko ogrodowe spełniało swoją funkcję, jego konstrukcja musi być stabilna, dlatego przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na podstawę misy. Często mocowana jest na trzech niskich nogach (trójnóg), które podtrzymują palenisko do grilla i zapobiegają jego przewróceniu nawet w czasie silnego wiatru.

 

Innym, równie praktycznym rozwiązaniem, stosowanym najczęściej w prostokątnych lub kwadratowych paleniskach, są przedłużone boki, na których wspiera się cała konstrukcja. Obydwa sposoby mocowania misy zapewniają jej odpowiednią stabilizację.

Rozmiar misy – na małą i wielką ucztę

Zanim wybierzesz palenisko, zastanów się, jak duże powinno być. Na Składane palenisko do grilla z metalu 60cm, malowane farbą żaroodporną. Producent Sigma Designprzykład palenisko ogrodowe Sagitta o długości 60 cm sprawdzi się w małych ogródkach lub na tarasie i będzie idealne dla niewielkiej grupy – około 6 osób.

 

 

 

 

 

Okrągłe palenisko do grilla z metalu, malowane farbą żaroodporną. Producent Sigma DesignNatomiast palenisko do grilla Vela o średnicy 100 cm polecamy właścicielom większych działek. Jeśli masz miejsce w ogrodzie na duże palenisko, to na pewno docenisz jego walory i możliwość organizacji imprezy dla pokaźnego grona przyjaciół (nawet dla 12 i więcej osób).

 

 

 

 

 

Palenisko do grilla to sposób na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Już wiesz, jakiego modelu szukasz? Sprawdź naszą ofertę i wybierz egzemplarz, który będzie nietuzinkową ozdobą Twojego tarasu lub ogrodu.