Styl loftowy i industrialny często są ze sobą utożsamiane, a ich nazw używa się zamiennie. Choć te dwa trendy w urządzaniu wnętrz rzeczywiście mają ze sobą wiele wspólnego, to nie są identyczne. Różnice między stylem loft a industrialnym są subtelne, lecz jakże istotne. Aby je wyjaśnić, cofnijmy się do korzeni.

Wspólne początki

Loft i industrial wywodzą się z tego samego okresu. W połowie XX wieku, w wyniku recesji, w Stanach Zjednoczonych na rynku nieruchomości pojawiło się do wynajęcia w atrakcyjnych cenach mnóstwo lokali po zamkniętych fabrykach i magazynach.

 

W ogromnych, opuszczonych przestrzeniach postindustrialnych królowały wysokie sufity, rozległe wnętrza z niewielką liczbą ścian oraz duże okna, które zapewniały wyjątkowe doświetlenie.

Artystyczna bohema w pofabrycznych murach 

Lokale po dawnych fabrykach zaczęły cieszyć się popularnością w latach 60. i 70., kiedy zainteresowali się nimi artyści w hipsterskich dzielnicach Soho czy Brooklyn. Ogromna powierzchnia pozwalała nie tylko zaadaptować przestronne mieszkanie, ale też wydzielić miejsce na pracownię i przestrzeń wystawową.

 

Umiejętne zagospodarowanie pomieszczeń, przy jednoczesnym zachowaniu elementów oryginalnej konstrukcji szybko spotkało się z uznaniem i trafiło do mainstreamu, dając zalążek stylom loft i industrialnemu.

 

Podobnie jak na początku tak również i teraz po loftowe inspiracje chętnie sięgają wolne dusze, ludzie kreatywni i miłośnicy awangardy. Ponadczasowe wnętrza loftów Andy’ego Warhola czy Donalda Judda są dla nich nieśmiertelną inspiracją. Industrial wkrada się do zabytkowych kamienic, na przestronne poddasza użytkowe oraz do pracowni współczesnych rzemieślników.

Styl loft a industrialny — podobieństwa 

Czym różni się styl loft od industrialnego. Hoker metalowy za skórzanym siedziskiem w wnętrzu industrialnym.Obydwa style najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach o wysokich sufitach, dużych oknach i możliwie jak największym metrażu. Wrażenie przestronności wzmacnia też niewielka liczba ścian — dlatego w tym przypadku architekci często stawiają na open space, łącząc salon w stylu loft z otwartą kuchnią.

 

Styl industrialny i loft bazują również na podobnej palecie kolorów. W aranżacjach przeważają barwy ziemi: odcienie beżu i szarości, zieleń, antracyt oraz terakota.

 

Poza wspólną historią oraz kolorystyką wnętrza industrialne i loftowe łączy też przewaga naturalnych surowców. Przy wykańczaniu mieszkania oraz doborze mebli industrialnych nie może zabraknąć materiałów takich jak beton, stal, cegła, kamień, szkło czy drewno. Metalowe regały, barowe hokery i nowoczesne dekoracje doskonale dopełnią projekt.

Styl loft a industrialny — podstawowe różnice 

Styl industrialny jest chłodny, wyrafinowany, a dzięki wykorzystaniu metalu, szkła, cegły i betonu idealnie wpisuje się w nowoczesny pejzaż miejski. Są to te same materiały, które były używane do budowy budynków przemysłowych od końca XVIII do XIX wieku.

 

Wielbiciele industrialnego wystroju starają się zachować jak najwięcej elementów oryginalnej konstrukcji, a eksponując ich teksturę i surowy charakter, uszlachetnić wnętrze.

 

Dużą rolę odgrywają tu dodatki. Industrial stawia przede wszystkim na wyraziste barwy, które kontrastują z neutralną bazą. Poza szarością betonu i ciepłym odcieniem cegły często wprowadza się kontrastowe plamy bordo, granatu, czy czystej żółci.

 

Lampy w stylu loft lub industrialnym nad stolikiem kawowym.Charakterystyczne dla aranżacji industrialnych jest oświetlenie przypominające reflektory i inne modele wzorowane na oprawach przemysłowych, a także lampy typu pająk, czyli po prostu długie kable zakończone żarówkami. Na ścianach można też zobaczyć dekoracje o prostych formach jak industrialne wieszaki, a także grafiki i plakaty przedstawiające maszyny.

 

W loftowych wnętrzach nie znajdziemy już tylu detali nawiązujących do opuszczonych fabryk. Bazową, stonowaną paletę barw przełamuje też zupełnie inne kolorystyka detali. Zdecydowanie więcej tu jasnych, przygaszonych barw jak słomkowy żółty czy gołębi błękit. W loftowych wnętrzach znajdziemy też liczne tekstylia, które mają za zadanie nadać wnętrzu przytulności — puchate dywany, duża, miękka sofa z dużą liczbą poduszek i wełniane pledy skutecznie ocieplają przestrzeń.

 

Podsumowując, styl loft i industrialny styl mają wiele podobnych cech oraz wspólną genezę. Wiedza na temat dzielących je różnic pozwala balansować na granicy tych dwóch nurtów w aranżacji wnętrz i za pomocą dodatków przechylić szalę na korzyść jednego z nich. Punktem wyjścia jest zawsze neutralna baza z naturalnych surowców.