Styl loft kojarzy się z tętniącym życiem miastem oraz artystyczną nonszalancją. Nic dziwnego, że wielu chce zaprosić go do swojego wnętrza. Choć na niektóre elementy, jak wysokość sufitów czy wielkość okien, nie mamy wpływu, to już po dekoracje w stylu loft może sięgnąć każdy. Podpowiadamy, jak z ich pomocą odmienić przestrzeń oraz nadać jej designerski sznyt.
Industrialna ścianka do podziału przestrzeni
Klimat loft o wiele łatwiej wyczarować, kiedy mieszka się na ogromnej postindustrialnej przestrzeni. Duża powierzchnia i wysokie okna, zapewniające ponadprzeciętne oświetlenie, ułatwiają zadanie. Aranżacja niewielkiego mieszkania w bloku to już większe wyzwanie — wciąż warto je jednak podjąć.
Mały metraż wymaga często więcej kreatywności. Jeden pokój musi pełnić kilka funkcji, na przykład salonu w stylu loft za dnia i sypialni nocą. Dzięki przeszklonej ściance można w łatwy i efektowny sposób wydzielić strefy. Co więcej, ta dekoracja w stylu loft pomaga stworzyć wrażenie przestronności oraz zapewnia dobre doświetlenie w całym pomieszczeniu.
Taka ścianka sprawdzi się nie tylko w małych salonach. Duże, otwarte przestrzenie również potrzebują miejsca, które będzie stwarzało wrażenie intymnego i oddzielonego od reszty pokoju. Za pomocą ścianki można wyodrębnić kameralną część do relaksu. Ten prosty zabieg sprawi, że domownicy będą mogli oddać się swoim ulubionym czynnościom, nie przeszkadzając sobie nawzajem.
Wieszak i dekoracja w stylu loft w jednym
Wyposażenie loft, oprócz tego, że estetyczne, jest też szalenie funkcjonalne. Nie ma tu miejsca na przypadkowe akcesoria, a eksponowanie przedmiotów codziennego użytku to nieodłączna cecha stylu.
Jednym z dodatków, które wpisują w tę regułę, są loftowe wieszaki. Ich oszczędna w formie konstrukcja nie przytłoczy aranżacji, ale wprowadzi do niej stylowy akcent, który skutecznie przykuje uwagę.
Wieszak zajmuje niewiele miejsca oraz jest na tyle uniwersalny, że sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i holu, garderobie czy łazience.
Świecznik — ponadczasowy dodatek w stylu loft
Styl loft to przestronna, nieskrępowana zbędnymi dodatkami przestrzeń, ale też przytulność, która stoi w opozycji do industrialnej surowości. Jak osiągnąć ten efekt? Światło świec to niezawodny sposób, by rozświetlić pomieszczenie oraz wykreować w nim wyjątkowy, kameralny nastrój. W estetykę stylu loft idealnie wpasują się nowoczesne metalowe świeczniki, o prostych liniach i awangardowej formie.
Stojak na wino dla wielbicieli współczesnego wzornictwa
Jedną z części składowych stylu loft są otwarte przestrzenie — popularnym zabiegiem jest więc łączenie salonu z otwartą kuchnią. To rozwiązanie budzi jednak kolejne wyzwania: jak powiązać miejsce do pracy w kuchni z salonową elegancją? Jak sprawić, by całość była spójna i praktyczna?
Ponownie z pomocą przychodzą dekoracje w stylu loft, które umożliwią płynne przejście z jednej strefy do drugiej. Estetycznym i funkcjonalnym pomysłem jest aranżacja kuchni z barkiem — w ten sposób można zachować otwartą przestrzeń i zarazem wyraźnie wskazać, gdzie kończy się kuchnia, a gdzie zaczyna salon. Barek wyznaczy symboliczny koniec aneksu oraz subtelnie zepnie aranżację w całość.
Wielbicielom stylu vintage na pewno przypadnie do gustu stylowy barek retro. Antyk przełamie konwencję oraz nada jej nutę eklektyzmu. Dla kontrastu na blacie można ustawić nowoczesny stojak na wino o kubicznej formie. Umiejętne łączenie starego z nowym pozwala nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Ścienne dekoracje w stylu loft
W loftowym wystroju kluczowy jest dobór materiałów, a metal i cegła to wyjątkowo zgrany duet. Zestawienie ciepłego odcienia terakoty z chłodem stali tworzy ciekawy efekt aranżacyjny.
Na ścianie z cegły doskonale odnajdą się zatem metalowe dekoracje, dzięki którym można łatwo przearanżować przestrzeń.
Zasada łączenia ciepłego surowca z zimnym sprawdzi się nie tylko w przypadku cegły i stali. Metalowe dekoracje w stylu loft można też z powodzeniem zestawić z ciepłym odcieniem drewna i umieścić je na przykład nad konsolą z dębowym blatem.
Metamorfoza wnętrza bez remontu
Jak widać, nie trzeba od razu wymieniać mebli i przemalowywać ścian, aby podrasować przestrzeń oraz nadać jej określony styl. Wystarczy wprowadzić kilka dodatków, na przykład loftowe kwietniki czy wieszaki, które nadadzą ton całej aranżacji oraz pozytywnie wpłyną na jej funkcjonalność. Zaletą dekoracji w stylu loft, poza estetyką, jest ich uniwersalność — proste, czyste formy wprowadzą pożądaną harmonię do loftowych wnętrz, ale też tych w stylu glamour czy classic modern.