Wysokie sufity, przeszklenia, otwarte przestrzenie i ciepłe, przygaszone kolory — styl loftowy to wyjątkowo harmonijne połączenie estetyki vintage z nowoczesnym designem. Ten styl doskonale sprawdzi się przy urządzaniu całego mieszkania, ale też jego części, na przykład salonu. W stylu loft z pewnością odnajdą się kreatywne dusze, które cenią przestronne, nieprzeładowane zbędnymi dodatkami wnętrza oraz nie boją się eksperymentować.
Dosłowne tłumaczenie słowa loft to strych / poddasze w dawnej przestrzeni przemysłowej. I choć nie każdy metraż pozwoli odtworzyć klimat mieszkania w nieczynnej fabryce czy magazynie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zainspirować się stylem loft i zaczerpnąć z niego kilka charakterystycznych elementów.
Jak urządzić salon w stylu loftowym w mieszkaniu?
Cechą wspólną loftów są wysokie sufity i właściwie brak ścian wewnętrznych, co w połączeniu z ogromnymi oknami daje poczucie niesamowitej przestrzeni. Nie każdy dysponuje jednak wysokim, jasnym wnętrzem. Ograniczają nas aspekty techniczne nieruchomości: niskie sufity w mieszkaniu w bloku, brak okien na przestrzał, wąskie pomieszczenia. Na szczęście istnieją zabiegi, które pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń i tym samym zwiększyć nasze możliwości aranżacyjne.
Otwarty salon w stylu loft
Zamiast wydzielać osobne pomieszczenia, można je ze sobą łączyć. Jedna, otwarta przestrzeń powoduje, że wnętrze wydaje się większe i bardziej nowoczesne. Salon w stylu loft powinien sprawiać wrażenie przestronnego — warto więc wziąć pod uwagę połączenie go z korytarzem lub kuchnią.
Salon z aneksem kuchennym to modne rozwiązanie, które pozwala nie tylko stworzyć jedną dużą strefę dzienną, ale też sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu z pozostałymi domownikami oraz gośćmi.
Ścianka loftowa
Przeszklenia w stalowych, czarnych ramach to kolejny charakterystyczny element stylu loft. Jak wprowadzić go do salonu? Na przykład w formie loftowej ścianki, która umożliwi efektowne oddzielenie otwartego salonu loft od kuchni przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła dziennego w obu przestrzeniach. To idealne rozwiązanie do niewielkiego pomieszczenia z jednym oknem.
Z pomocą szklanej przegrody można też oddzielić strefę wypoczynkową od sypialnej czy miejsca na home office.
Wyeksponowane elementy konstrukcyjne i kable
Kolumny, belki sufitowe, widoczne rury i przewody elektryczne w salonie? Styl loft rządzi się własnymi prawami — w tym przypadku, zamiast ukrywać te elementy, wręcz trzeba je akcentować. Być może pod warstwą gładzi na kolumnie skrywa się beton lub cegła? Śmiało można je odsłonić. Rury w pionie nie zostały schowane w ścianę? Świetnie, warto przemalować je na matową czerń, a tym samym jeszcze bardziej uwidocznić. Dobierzmy do tego ciekawe oświetlenie jak lampa pająk z długimi przewodami lub loftowa dekoracja stojąca, którą można zaaranżować w dowolny sposób.
To właśnie surowe materiały i wyeksponowane elementy konstrukcyjne nadają wnętrzu unikalny, loftowy charakter.
Kolory w loftowym salonie
Kolorystyka wnętrza w stylu loft dużej mierze opiera się na elementach bryły budynku, w którym planowana jest aranżacja pomieszczenia. Na ścianach rządzi więc złamana biel, odcienie szarości, zimne beże, antracyt i akcent cegły. Podłogę najczęściej pokrywa drewniany parkiet, choć architekci coraz chętniej stawiają też na beton.
Jako kontrastowy detal sprawdzi się lampa czy obicie fotela w kolorze fuksji, czystym żółtym lub kobaltowym. Mocna plama kolorystyczna przełamie tę neutralną paletę barw i przyciągnie uwagę. Amerykanie określają taki mocny element wystroju mianem „statement furniture” — to właśnie on nadaje ton i wprowadza energię do wnętrza.
Na jakie meble postawić w salonie w stylu loft?
Loft lubi minimalizm. Mebli w salonie w stylu loftowym nie powinno być zatem za dużo, aby nie zabrały cennej przestrzeni.
Centralnym punktem jest oczywiście sofa. Aby zrównoważyć surową i oszczędną w formie całość, możemy postawić na miękką kanapę, na przykład w odcieniach szarości lub butelkowej zieleni. Wrażenie przytulnego wnętrza wzmocnią poduszki i wełniany koc oraz rzucony na podłogę dywan z naturalnego włókna.
Jeśli dysponujemy większą przestrzenią, warto uzupełnić aranżację o inne stylowe siedziska jak skórzane pufy czy fotel na metalowych nóżkach. Do tego industrialny stolik kawowy o prostym, surowym kształcie i funkcjonalna strefa wypoczynkowa gotowa.
Pamiętajmy również, że industrialne meble nie wiedzą, jak ukryć rzeczy przed wzrokiem ciekawskich. W salonie w stylu loft nie ma więc miejsca na komody z szufladami czy zamykane szafki. Ich miejsce zastępują industrialne regały i minimalistyczne wieszaki, a każdy przedmiot użytkowy stanowi część aranżacji.
Konsekwencja i spójność
Projektując otwarty loftowy salon, należy wziąć pod uwagę, że wszystkie jego elementy są widoczne na raz. Nie ma tu ścianek działowych czy drzwiczek szafki, za którymi można coś schować. Dlatego tak ważna jest spójna paleta kolorów i materiałów.
Można bawić się teksturą, formą i kolorem, ale jednocześnie trzeba zachować konsekwencję. Jeśli jeden z tych elementów, np. kolor, dominuje w danej części loftu, to należy subtelnie wkomponować go też w inną część przestrzeni. Ten zabieg pozwoli osiągnąć spójność wnętrza i pożądaną harmonię.