Kiedy za oknem coraz chłodniej, warto zadbać o ciepłe, przytulne wnętrze. Klimatyczny wystrój sprawi, że łatwiej Ci będzie przetrwać sezon jesienno-zimowy, zrelaksować się i celebrować długie wieczory w domowym zaciszu.

 

Poniżej znajdziesz 7 praktycznych porad, jak nadać przestrzeni przytulności bez konieczności zmiany całej aranżacji.

Naturalne drewno — sposób na przytulne wnętrze

Półokrągła konsola z drewnianym blatem fornir dębowy.Nic nie ociepla wnętrza tak jak drewno. Nie każdy może cieszyć się drewnianą podłogą, jednak już same akcenty potrafią mieć ogromny wpływ na odbiór pomieszczenia. Wystarczy stolik kawowy czy konsola z drewnianym blatem w salonie i cały pokój zyskuje nowy charakter.

 

Ważna jest też spójność, dlatego motyw drewna warto powtórzyć w każdym pomieszczeniu. W tym celu wykorzystaj drewniane półki, skrzynki, wieszaki i ramy na obrazy.

Różne struktury, wzory i akcenty kolorystyczne

Dywany, poduszki, pledy, taborety z obiciem z miękkiej tkaniny przy drewnianym blacie — połączenie elementów o różnym splocie i fakturze pomoże Ci stworzyć przytulny nastrój oraz uniknąć efektu płaskiego wnętrza. Eksperymentuj z paletą barw, zestawiaj ze sobą różne faktury i łącz surowce. Takie zabiegi mogą sprawić, że pokój natychmiast stanie się przytulniejszy.

Obecność licznych tekstyliów, które mają za zadanie ocieplić wnętrze, to jedna z cech charakterystycznych stylu loft.

Odpowiednie oświetlenie

Na początek odrobina fizyki. Skala Kelwina jest podstawową skalą temperatury — koniecznie się z nią zapoznaj, jeśli chcesz wykreować przytulne wnętrze. Otóż producenci żarówek w Kelwinach [K]

Jak stworzyć przytulne wnętrze. Dekoracyjny stolik pomocniczy w kolorze zlotym i z czarną lampą.

wyrażają barwę emitowanego światła. Im niższa wartość, tym cieplejsze światło. Temperaturę barwową dopasuj więc do funkcji pomieszczenia i

atmosfery, jaką chcesz w nim stworzyć.

 

Najlepszym światłem do wypoczynku jest to o wartości 2700K. Żarówki o tej barwie emitują przyjemne dla oka, żółte światło i idealnie sprawdzą się w sypialni czy strefie wypoczynku w salonie.

 

Oprócz oświetlenia głównego wprowadź do wnętrza światło punktowe. W przytulnym wnętrzu ogromną rolę odgrywają kinkiety ścienne i lampki stołowe, które delikatnie rozpraszają światło.

 

Niezastąpione są również tradycyjne świece. Dzięki nim możesz doświetlić pomieszczenie w długie, zimowe wieczory oraz wprowadzić wyjątkowy nastrój. Stylowe świeczniki to też doskonałe uzupełnienie każdej aranżacji. Nie bez powodu w Danii świece widać je na każdym parapecie, ławie czy stoliku. W tamtejszej kulturze mocno zakorzenione jest hygge, czyli sztuka dobrego życia, zgodnie z którą przytulność otoczenia ma bezpośredni wpływ na samopoczucie.

Eklektyczny dom — umiejętny miks starego z nowym

Meble vintage i antyki mają swój niepowtarzalny urok. Są wręcz nieocenione, kiedy chodzi o nadanie wnętrzu charakteru i przytulności. Nadmiar może być jednak przytłaczający, dlatego starocie najlepiej łączyć z nowymi projektami.

 

Loftowy stolik kawowy z marmurowym blatem doskonale sprawdzi się towarzystwie vintage skórzanej sofy w ciepłym, karmelowym odcieniu. Stare lustro w złotej ramie będzie wyglądać świetnie nad nowoczesną, metalową konsolą. Wybierając nowe meble, postaw na ponadczasowe formy, które można łatwo zestawiać z innymi elementami wystroju.

Przedmioty codziennego użytku w zasięgu wzroku

Mieszkania jak z katalogu wyglądają pięknie na zdjęciach. Trudno stworzyć jednak wrażenie przytulności, kiedy nie widać, czy ktoś rzeczywiście tu mieszka.

 

Odłożona na stoliku książka, biblioteczka z ulubionymi tytułami, jesienny płaszcz na minimalistycznym wieszaku — to właśnie przedmioty codziennego użytku wprowadzają przyjemny nastrój i sprawiają, że właściciele czują się jak w domu.

 

Jeżeli szukasz inspiracji, koniecznie zapoznaj się z zasadami urządzania salonu w stylu loft. Tu nic nie chowa się za zamkniętymi drzwiczkami szafek czy komód — w loftowych wnętrzach królują otwarte regały, konsole, półki i wieszaki.

Drewno kominkowe w domu

Moc żywego ognia jest nieoceniona. Na pewno potwierdzi to każdy, kto ma kominek w salonie lub palenisko w ogrodzie czy na tarasie. Już samo drewno kominkowe, ułożone z dbałością, wprowadza do pomieszczenia ciepło i wyjątkowy klimat. Warto więc przechowywać je w domu nie tylko ze względów praktycznych, ale też estetycznych.

W ofercie Sigma Design dostępne są stojaki na drewno, które dzięki niewielkim rozmiarom idealnie pasują do wnętrza.

Metalowy stojak na drewno kominkowe.

Zieleń a przytulne wnętrze

Rośliny dodają wnętrzu domowej atmosfery, urozmaicają przestrzeń i wprowadzają do niej nowe tekstury. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzasz mieszkanie, kwiaty doniczkowe pomogą Ci domknąć aranżację oraz wprowadzić do niej pożądaną harmonię.

Co więcej, zieleń pozytywnie wpływa na nastrój domowników i pomaga zredukować stres. Sposobów na wprowadzenie zieleni do domu jest wiele. Na pewno przydadzą Ci się metalowe kwietniki, wiszące makramy i plecione kosze na donice — w końcu różnorodność struktur i materiałów to przepis na przytulne wnętrze.