Stolik kawowy to niezbędny element wystroju salonu, który zazwyczaj pojawia się na zakupowej liście zaraz po sofie. Mała rzecz, wiele funkcji: można serwować na nim kawę dla gości, odłożyć telefon, a nawet zjeść szybkie śniadanie. Jednak wbrew pozorom wybór stolika kawowego to spore wyzwanie aranżacyjne. Pod uwagę należy wziąć nie tylko kształt, materiał i wymiary samego stolika, ale też skalę i styl całego pomieszczenia, w którym ma stanąć. Poniżej praktyczny poradnik, jak zrobić to dobrze.

Zanim kupisz stolik kawowy

Stolik kawowy to nie tylko element wystroju, ale też centralny punkt, przy którym toczą się spotkania towarzyskie i rozmowy domowników. Odpowiednio dobrany może grać pierwsze skrzypce w salonie: równoważyć proporcje innych mebli, podkreślić charakter sofy, wprowadzić nutę eklektyzmu do nudnego pomieszczenia czy spiąć aranżację w harmonijną całość. Ale może też zagracać przestrzeń, być stale przestawiany z miejsca na miejsca i ostatecznie zostać odstawiony na bok.

 

Dlatego to tak ważne, aby przed zakupem dokładnie przemyśleć, jakim funkcjom ma służyć taki stolik oraz jakie parametry powinien posiadać, aby dopełniał wnętrze i służył właścicielom jak najdłużej.

 

Przede wszystkim stolik musi mieć optymalny rozmiar. Właściwa wysokość stolika kawowego, a także skala i proporcje względem pozostałych mebli pozwolą stworzyć pożądaną harmonię.

 

Materiał, z którego jest wykonany, powinien być trwały i łatwy w utrzymaniu czystości oraz pasować do stylu życia domowników — nieważne, czy kluczową cechą będzie przyjazność dzieciom, czy wystarczająca ilość miejsca na piloty do telewizora i popcorn. Dobrze dobrany mebel ma być funkcjonalny, a nie tylko cieszyć oko.

 

Metalowy stolik kawowy z czarnym blatem to dobry wybór stolika kawowego do salonu.Uwzględnić należy również styl pomieszczenia. Jeśli urządzamy salon w stylu loft, warto postawić na industrialny stolik kawowy, aby zachować spójność i konsekwencję. We wnętrzu glamour świetnie sprawdzi się natomiast zestawienie złota i marmuru — taka konfiguracja dostępna jest na przykład dla stolika Cooper od Sigma Design.

 

Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich tych aspektów można rozpocząć poszukiwania idealnego stolika kawowego dla siebie i swojej przestrzeni.

Wymiary stolika kawowego

Wybór stolika kawowego o odpowiedniej wysokości to częsty dylemat. Wielkość mebla wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale też dobrą kompozycję we wnętrzu.

 

Po pierwsze blat nie powinien sięgać wyżej niż siedzisko sofy. Z reguły zaleca się wybór stolika kawowego, który jest nieco niższy — 1-5 cm — od kanapy lub fotela.

 

Należy też zachować właściwe proporcje względem sąsiadujących mebli, dlatego długość stolika kawowego powinna odpowiadać 1/2 lub 2/3 długości sofy, przy której stanie. Wówczas możemy sięgnąć do niego z każdego miejsca na kanapie.

Wybór stolika kawowego — materiał

Stolik kawowy z tego samego materiału, co pozostałe meble, na Srebrny stolik kawowy Tungsten z kamiennym blatem. Producent Sigma Design.przykład z drewna, to zawsze bezpieczna opcja. Z pomocą stolika można jednak wprowadzić do wnętrza nowe materiały oraz struktury i tym samym przełamać nudę.

 

W nowoczesnym pomieszczeniu dobrze prezentują się metal, szkło czy naturalny kamień, na przykład marmur. Dębowy fornir sprawdzi się natomiast w tradycyjnych wnętrzach.

 

Wybór stolika kawowego do salonu. Stolik kawowy Carbon z okrągłym drewnianym blatem.Doskonale wygląda również połączenie różnych materiałów, przykładowo stalowej podstawy i drewnianego blatu jak w modelu Carbon od Sigma Design. Wykorzystanie różnych, choć wciąż naturalnych, materiałów sprawia, że stolik pasuje do wielu wnętrz oraz łatwo łączyć go z innymi meblami na przykład w stylu industrialnym.

 

Oprócz estetyki pod uwagę należy wziąć też solidność i bezpieczeństwo materiału, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci. Przy maluchach lepiej zrezygnować ze szklanych blatów oraz marmurowych stolików o ostrych kątach.

Kształt blatu

Stoliki kawowe dostępne są w wielu różnych kształtach. Wąskie, prostokątne lub owalne stoliki idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń. Z kolei okrągłe i kwadratowe lub zestaw dwóch stolików sprawdzą się lepiej w przestronnych wnętrzach, gdzie królują sofy modułowe lub konfiguracja sofy i fotela.

 

Okrągłe i owalne stoliki poleca się też do domów z małymi dziećmi ze względu na obły kształt i brak ostrych krawędzi.

Wybór stolika kawowego do małego pomieszczenia

Okrągły stolik kawowy Pyrite z metalu o kwadratowej podstawie koloru białego. Producent Sigma Design.Jeśli masz do dyspozycji niewielki salon i nie chcesz go zagracić, opcją godną polecenia jest tak zwany stolik pomocnik, zwany też stolikiem bocznym. Na uwagę zasługuje stolik pomocniczy na jednej nodze Pyrite, który zajmie jeszcze mniej miejsca na podłodze. To wyjątkowo funkcjonalny mebel, który możesz z łatwością dostawić do boku kanapy czy fotela i odłożyć na nim filiżankę z kawą lub magazyn, czy też popracować przy laptopie.

Gdzie kupić stolik kawowy?

Najważniejsze, by nabyć produkt sprawdzonego producenta, który dba o jakość i estetykę wykonania swoich produktów. Bez względu na to, czy wolisz zobaczyć mebel na żywo, czy wybrać ten wymarzony z oferty online, poświęć chwilę na prześledzenie informacji o firmie i recenzji.

 

Meble Sigma Design wykonane są ręcznie przez lokalnych rzemieślników. W ofercie znajdziesz stoliki kawowe dostępne w wielu konfiguracjach, dzięki czemu idealnie dobierzesz kształt, kolor i materiał blatu do swojego wnętrza.