Jak przechowywać drewno obok kominka w salonie? Kominek w salonie pełni nie tylko funkcję grzewczą, ale także dekoracyjną. Jego otoczenie powinno być schludne, ale może także cieszyć oko. Również drewno obok kominka, choć jest praktycznym elementem wyposażenia, stanowi rodzaj ozdoby. Jak w takim razie funkcjonalnie i estetycznie przechowywać drewno obok kominka w salonie?

Dlaczego warto trzymać drewno przy kominku?

Umieszczenie drewna przy kominku sprawia, że zawsze  będzie ono suche i łatwo dostępne. Dodatkowo znacząco ułatwia życie domownikom. Mając pod ręką polana, nie trzeba często wychodzić do drewutni, garażu, komórki bądź innego miejsca składowania opału. W zależności od tego, jaki sposób przechowywania drewna wybierzesz, wystarczy Ci ono na jedno lub kilka rozpaleń.

 

Kominek często stanowi najbardziej reprezentatywne miejsce w salonie, więc warto poświęcić mu chwilę uwagi i odpowiednio go zaaranżować. Drewno obok kominka w salonie zaprezentuje się wyjątkowo stylowo. Świetnie dopełni nowoczesne wnętrza, np. w stylu industrialnym. Natomiast salon o tradycyjnej estetyce zyska więcej przytulności.

Przechowywanie drewna obok kominka – o czym należy pamiętać?

trzeba przechowywać w taki sposób, by chronić je przed wilgocią oraz ogniem. Jednocześnie nie powinno dominować w pomieszczeniu i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego też często wykorzystuje się miejsca wokół kominka, np. wnęki, lub dostawia specjalne stojaki na drewno. Omawiamy każde z tych rozwiązań, by ułatwić Ci wybór odpowiedniej opcji do Twojego salonu.

Wnęka obok kominka – sprytny sposób na przechowanie drewna

Regał metalowy z drewnem. Popularnym miejscem przechowywania drewna jest wnęka, bardzo często uwzględniana już na etapie projektowania domu. Zazwyczaj to specjalna luka obok kominka mierząca wysokość od podłogi do sufitu, więc można umieścić w niej sporą ilość drewna. Dzięki temu wyprawy do drewutni są naprawdę rzadkie.

 

Dodatkowym atutem wnęki jest fakt, że wypełniona małymi drewnianymi belkami prezentuje się efektownie, stanowiąc świetne dopełnienie przestrzeni wokół kominka. Ułożone we wnęce drewno tworzy nawet rodzaj dekoracyjnej ścianki, co dodaje wnętrzom przytulności.

 

Niektóre wnęki są na tyle duże, że można rozważyć umieszczenie w nich metalowego regału, który pomoże w uporządkowaniu drewna. Stylistyką powinien nawiązywać do reszty pomieszczenia.

Stalowy stojak na drewno – stylowy i bardzo praktyczny

Jeżeli wnęka nie jest dla Ciebie satysfakcjonującym rozwiązaniem, to może nim być stojak na drewno. W zależności od wielkości pomieści drewno na jedno lub nawet kilka wieczorów przy kominku. Najlepiej wybrać metalowy stojak, ponieważ zapewnia trwałość, więc mebel nawet po wielu latach użytkowania będzie miał ten sam kształt.

 

Mobilność, jaka charakteryzuje stojak, pozwala na umieszczenie go w dowolnym miejscu. Gdy zajdzie potrzeba, z łatwością go przesuniesz. Niektóre stojaki mają podwójne funkcje, jak np. stojak na drewno Ranuncolo z dodatkową donicą na kwiaty.

Przechowywanie drewna kominkowego.

Zaletą stojaków jest ich różnorodność – zarówno pod kątem wielkości, jak i kształtu. Mogą być niskie, wysokie, szerokie bądź wąskie. Na rynku znajdziesz modele okrągłe, kwadratowe, prostokątne, a nawet inne formy. W naszej ofercie ciekawie prezentuje się stojak na drewno Acero, czyli model przypominający prostą choinkę.

Kosz na drewno kominkowe – subtelny akcent w salonie

Nowoczesne kosze na drewno do kominka w salonie. Alternatywa dla stojaka to kosz na drewnometalowy lub wiklinowy. Dostępny jest w wielu rozmiarach, więc na pewno dobierzesz odpowiednią wielkość do swojego salonu. Kosz na drewno możesz także dowolnie przestawiać z miejsca na miejsce. Warta rozważenia jest także skrzynia wykonana z wikliny lub drewna. Posłuży nie tylko jako miejsce przechowywania opału, ale również ława do siedzenia lub niewielki stolik kawowy.

Kominek z szufladą – opcja dla małego pomieszczenia

Kolejną opcją na to, jak przechowywać drewno, przeznaczoną szczególnie dla małego salonu, jest kominek z szufladą bądź półką na drewno, która znajduje się pod paleniskiem. Stanowiąc część konstrukcji kominkowej, szuflada lub półka nie zajmuje praktycznie żadnej dodatkowej przestrzeni. Zarazem zapewnia wystarczającą ilość miejsca na kilka zapasowych polan. To bardzo schludny sposób przechowywania drewna kominkowego, ponieważ nie osypuje się ono na podłogę.

Jak przechowywać drewno obok kominka w salonie? Teraz już wiesz

Znasz już wiele opcji na praktyczne i stylowe przechowywanie drewna obok kominka. Każda z nich ma swoje mocne strony, dlatego wybór idealnego rozwiązania zależy od Twoich preferencji oraz wielkości i wystroju salonu.