Z badań naukowców wynika, że ogrodnictwo niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Wśród zalet wymienia się zmniejszenie poczucia izolacji społecznej, zwiększenie produkcji endorfin czy lepszą jakość snu. BBC stworzyło o tym nawet podkast, a hortiterapia, zwana też ogrodolecznictwem, została uznana jako rodzaj terapii.
A co jeśli nie posiadamy ogrodu? Na szczęście rośliny można uprawiać również na balkonie czy tarasie. Balkonowy ogród, a nawet warzywnik, stworzysz też na małej przestrzeni. Najważniejsze to dobrać odpowiednie doniczki na balkon i mądrze wykorzystać każdy metr kwadratowy.
Jakie doniczki na balkon wybrać?
Odpowiedź zależy między innymi od tego, czy chcesz zostawić donice na zewnątrz przez cały rok, czy planujesz przenieść je na zimę do pomieszczenia. Do tego dochodzi aspekt wizualny. Doniczki na balkon powinny nie tylko być wytrzymałe oraz zapewnić roślinom optymalne warunki, ale też pasować do wystroju Twojego balkonu. Poniżej krótki przewodnik po popularnych materiałach.
Ceramiczne donice na balkon
Dzięki porowatej strukturze przepuszczają powietrze do korzeni i pozwalają usunąć nadmiar wody. Wada: potrafią pękać na skutek mrozu i wysokiej różnicy temperatur. Jeśli roślina będzie zimowała na balkonie, koniecznie sięgnij po model z mrozoodpornej terakoty.
Wciąż utrzymuje się trend na postarzane donice z terakoty, które doskonale uzupełniają klimat balkonów w stylu rustykalnym.
Plastikowe doniczki na balkon
Tanie, lekkie i łatwe w utrzymaniu. Bez wysiłku można je też przesunąć. Z troski o środowisko warto sięgnąć po te wykonane z plastiku z recyklingu.
Takie donice trzeba jednak dodatkowo dociążyć, zwłaszcza jeśli planujemy posadzić w nich wysokie rośliny.
Drewniane donice na balkon
Estetyczne i ponadczasowe. Świetnie współgrają z akcesoriami ogrodowymi wykonanymi z naturalnych materiałów jak stal, beton, ceramika i cegła. Drewniane doniczki na balkon wymagają zabezpieczenia przed wilgocią specjalnym impregnatem. Zabieg warto powtarzać przed każdym sezonem. Zanim wsypiesz ziemię, wyłóż też dno donicy folią.
Metalowe doniczki na balkon
Metalowe kwietniki w stylu loft sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach ogrodów i tarasów, podkreślając charakter industrialnych mebli tarasowych i innych detali. Ich fenomen polega na połączeniu dobrego designu z doskonałymi właściwościami technicznymi materiału, z którego są wykonane. Trudno o surowiec bardziej odporny na warunki atmosferyczne niż szlachetna stal. Metalowe donice na balkon docenią zwolennicy minimalistycznej formy i produktów wysokiej jakości.
Betonowe doniczki na balkon
Jeśli posiadasz wnętrze w stylu loft , a balkon ma być jego przedłużeniem, weź pod uwagę betonowe donice. Beton to kolejny, obok metalu, materiał, który można z powodzeniem zestawić z designerskimi meblami balkonowymi. Paleta szarości stanowi też świetne tło dla zieleni.
Mała przestrzeń, dużo możliwości
Odpowiednio dobrane doniczki na balkon oraz inne akcesoria pozwolą Ci zmaksymalizować przestrzeń i jak najlepiej wykorzystać jej możliwości. W końcu liczy się każdy metr, zwłaszcza na niedużej powierzchni.
5 pomysłów na zieleń na małym balkonie
- Aby zyskać dodatkowe miejsce na podłodze, możesz postawić na popularne donice do zawieszenia na balustradzie. W ten sposób pięknie wyeksponujesz zwisające pnącza. A jeśli dążysz do aranżacji w stylu boho, wbij haki w sufit i zawieś kwiaty w plecionych makramach.
- Ciekawym rozwiązaniem jest też blat mocowany na poręczy balkonu. Możesz ustawić na nim małe doniczki na przykład z lawendą, ale też wykorzystać go jako stolik kawowy. Blat z łatwością złożysz, jeśli nie jest aktualnie używany.
- Niebanalnym pomysłem będzie też wyeksponowanie roślin w formie wertykalnego ogrodu. W loggi wykorzystasz do tego ścianę, na niezabudowanym balkonie potrzebujesz natomiast wysokiej kratki ogrodowej. To także sposób, by odgrodzić się od otoczenia i zyskać więcej prywatności.
- Na niewielkim balkonie sprawdzą się też proste, metalowe kwietniki. Dzięki oszczędnej formie nie zagracają przestrzeni, a pod nimi ustawić można dodatkowe doniczki, na przykład z ziołami, które lepiej rosną w cieniu.
Ostatnią z naszych propozycji jest miniszklarnia, która — jak sama nazwa wskazuje — wymaga minimalnej powierzchni, a jednocześnie zapewni wielki efekt. Możesz na przykład ustawić w niej mini doniczki (na balkon sprawdzą się te z terakoty) z sukulentami i kaktusami. Taka szklarnia to też świetna alternatywa dla wertykalnych zielników. Na półkach zmieścisz wiele doniczek, a także zapewnisz roślinom doskonałe warunki do rozwoju.